V úterý 7. 3. 2023 se zúčastnili žáci 8. a 9. ročníků exkurze do jaderné elektrárny Dukovany a vodní elektrárny Dalešice. Pro některé žáky šlo o opakování probraného učiva obnovitelné a neobnovitelné zdroje energie, ale pro všechny to bylo především o rozšíření a obohacení znalostí a zajímavostí ze světa energetiky. Obě elektrárny mají natočeny nová výuková videa, která na první pohled návštěvníky zaujmou. Vnitřní prostory JE Dukovany jsou kvůli bezpečnosti pro veřejnost nepřístupné, ale nově je možné do těchto prostor nahlédnout díky virtuální realitě. Návštěvníci si takto mohou prohlédnout sklad jaderného paliva, jaderný reaktor či se rozhlédnout z vrcholu chladicí věže. Prohlídka je propojena také s výkladem průvodce, žáci si prohlédli spoustu modelů a mohli si také ověřit průchod detektorem ozáření. Ve vodní elektrárně Dalešice si žáci opět vyslechli výklad s vysvětlením, jak fungují vodní elektrárny, jaké typy existují, co mají společné s JE a v čem se naopak liší. V areálu elektrárny jsou k prohlédnutí reálné modely turbín, které byly vyřazeny z provozu. Z bezpečnostních důvodů jsme na začátku prohlídky všichni dostali helmy, protože součástí exkurze byla i cesta přímo do prostor elektrárny, kde jsme mohli vidět i slyšet, jak to vypadá za chodu. Pro všechny byla návštěva těchto dvou elektráren ČEZ skvělým zážitkem plným nových zajímavostí.

DSC 4111web DSC 3976web DSC 3985web DSC 4018web DSC 4054web  DSC 4079web DSC 4115web DSC 3992webDSC 4121web DSC 4049web DSC 4062web DSC 4093web DSC 3970web DSC 4025web DSC 4088web

Nahoru
Nastavení cookies
Pro co nejpohodlnější používání webu potřebujeme váš souhlas se zpracováním souborů cookies. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko Povolit vše.
Povolit vše
Zakázat vše
Analytics
Umožňují nám sledovat návštěvnost a způsob používání stránek. Díky tomu můžeme stránky optimalizovat tak, aby se vám s nimi lépe pracovalo.
Google Analytics
Povolit
Zakázat
Uložit nastavení