Dlouho covidem odkládaný, radostně očekávaný výtvarný výjezd do Ždánických lesů je konečně tady. V pondělí 4.10. 2021 bereme batohy na záda a vyrážíme vlakem na Haluzickou hájenku, místo bez signálu, zato obklopené krásnou krajinou, kde se stýká Haná se Slováckem a bohatá historie s různorodou přítomností, pro umělce prostě ráj.

Vystupujeme na malém nádraží bez průvodčího a vydáváme se pěknou lesní cestou k cíli našeho pobytu.

První den nás čeká malování akvarelem, malé zkušenosti již máme, ale znovu zkoušíme namíchat správnou konzistenci barev a pohrajeme si s mícháním různých odstínů. Téma naší aktivity jsou rostliny  a živočichové. Máme s sebou atlasy květin i ptáků, vybíráme z množství podnětů a pouštíme se s nadšením do práce. Během malování slupneme na oběd buchtičky s krémem, zahrajeme si „ Ameriku“, fotbálek nebo kulečník. Poctivě se ale zbytek dne snažíme barvami objektivně zachytit křídla ptáků.

Druhý den nás čeká malování v plenéru. Počasí nám přeje, bereme podložky, skicáky, přírodní uhel a vyrážíme do terénu. Míříme do lesa, kde budeme studovat strukturu kůry stromů. Mnohým z nás tato technika učaruje. Po obědě vystřídáme přírodní uhel suchým pastelem a opět hurá do přírody, jdeme malovat krajinu. Před námi se rozprostírá červenohnědé pole, různobarevná scenérie podzimního lesa a modré nebe. Nádhera a jak nám to jde. Večer malá noční hra a jde se spát.

Poslední den se dělíme na pracovní skupiny, někdo dokončuje započaté práce, jiní si píší latinské názvy ptáků a rostlin, další se pouští do malování šípkového věnce technikou akvarelu, ostatní vyráží do plenéru zachytit krajinu, či namalovat místo našeho pobytu - hájenku. Odpoledne si pustíme výtvarný film Sbohem Vincente, sbalíme batohy a vyrážíme na zapomenuté nádražíčko.

Ve škole nás čeká ještě vernisáž, rámování obrázků, ale hlavně se těšíme na další výtvarné aktivity - slíbený výlet do zlínských ateliérů, oblíbené malování v plenéru a návštěvy českých galerií.

Jaroslava Zapletalová, Petra Humpolíková a žáci 7., 8., a 9. třidy

DSC 4664 web