plener plener1

                                                              plener2

Jak na výtvarku

         Učím výtvarnou výchovu a baví mě to. Nedílnou součástí vedle klasického učení kresby, malby a grafiky, je návštěva galerií, muzeí, výstav a procházky městem. Výstava je vždy spojená s výtvarným programem v galerii, kde žáci reagují přímo na objekty a obrazy v muzeu.  Na tuto práci pak dále navazujeme v hodinách výtvarné výchovy další tvorbou. Rádi si zajedeme do vídeňské galerie Albertina, kde kromě stálé expozice můžeme zhlédnout i díla současných světových umělců. Hned vedle galerie se  můžeme potěšit  volně létajícími motýly ve Schmetterling  hause, projít městem a nasát příjemnou atmosféru Vídně . Zavítali jsme také do filmových ateliérů ve Zlíně, kde jsme vytvářeli vlastní animovaný film, doma ho žáci ozvučili a posléze promítali ve škole.

       Je září, ještě je teplo, vydáme se tedy malovat do plenéru. Ale kam? Možností je mnoho, Botanická zahrada, Arboretum, Zelný trh, sochy a fontány v ulicích města, hrad Špilberk… Nakonec jsme zamířili na Petrov. Projít uličkami, malá zákoutí a jsme na jednom z malých náměstíček. Tady se nám skýtají pohledy na věže kostela svatého Petra a Pavla, stará lampa u kamenné  zídky porostlá  břečťanem, AZ  tower,  hlavní nádraží s kakafonií zvuků, tramvají, vlaků a spěchajících lidí. Každý si vybere podle svého, najde si pohodlné místo a vzhůru do práce. Nejdříve s výtvarnicí Zuzanou obejdeme jednotlivá stanoviště, řekneme si něco o perspektivě, od čeho začít… stačí pár jednoduchých čar, geometrických tvarů a náčrtek je na světě. Teprve potom začneme dokreslovat podrobnosti. Něco zůstane jen lehce nahozené, něco prokreslíme dokonale a už se nám začíná rýsovat obrázek kostela zčásti zakrytý kamennou zdí.

           Známkuji?  Ne, není důvod, odměnou je dobrý pocit z výsledku vlastní tvorby. Odcházíme spokojení a těšíme se na další malování. Že by vás taková výtvarka bavila? Tak vezměte skicák a tužku a vyjděte do uliček města Brna. Třeba se tam někde potkáme.

Jaroslava Zapletalová, pedagog a vedoucí školního klubu

Nahoru

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním souborů cookies.