ABSOLVENTSKÉ PRÁCE ŽÁKŮ 9. ROČNÍKŮ 2018/2019

1. Cíl zpracování absolventské práce /AP/

Absolventská práce je jednou z forem, kterou základní škola ověřuje dovednosti, schopnosti, kompetence a znalosti žáka v posledním roce základního vzdělávání. Žák absolventskou prací prokáže tyto získané schopnosti a dovednosti:

• dlouhodobější samostatnou práci
  • vyhledávání a zpracování informací
  • integraci učiva více předmětů a nacházení souvislostí mezi jednotlivými  jevy a poznatky
  • vytvoření vlastního textu na vybrané téma
  • grafické, výtvarné nebo technické zpracování tématu
  • praktickou práci na PC
  • kultivovaný ústní projev
  • správnou gramatickou a stylistickou úroveň
  • samostatnou reprodukci vlastní práce za pomoci multimediální a prezentační techniky

2. Zveřejnění  a výběr témat

Každý žák 9. ročníku si vybere jedno z vypsaných témat, které bude zveřejněné na nástěnce žákovského parlamentu.

3. Konzultace

Konzultace budou probíhat dle potřeby a domluvy žáka s vedoucím práce a jsou pro žáka povinné.

1. Obsah, rozsah práce, časový harmonogram:
  • řazení stran AP:
    • titulní strana, příloha č.1
    • prohlášení, viz příloha č. 1a
    • poděkování – viz. příloha č.1b
    • obsah, příloha č. 2
    • úvod – proč si žák práci vybral, cíl práce

• vlastní práce včetně závěru
  • použitá literatura a zdroje, příloha č.3
  • přílohy práce – fotodokumentace, mapy……..
  • přihláška, příloha č.4

• práce se odevzdá v 1 originálu
  • svázání v kroužkové vazbě s fólií na začátku a konci práce
  • písmo Times New Roman, velikost 12, nadpisy tučně, řádkování 1,5, okraje 2,5, číslování dole uprostřed stránky ( -1-)
  • práce se čísluje až od vlastní práce
  • číslování kapitol si žáci volí sami – možný vzor viz. příloha OBSAH
  • případné výkresy, obrazy se odevzdávají zvlášť
  • rozsah minimálně 4 strany A4, maximálně 8 stran, do tohoto počtu se nepočítají přílohy, jedná se o počet stran vlastní práce.
  • Práce cizojazyčná má rozsah 2 stránky minimálně
  • časový harmonogram:
    • listopad 2018– leden 2019 – konzultace, práce na tématu
    • 18. února 2019 odevzdání AP vedoucímu práce
    • 29. května 2019 obhajoba AP, vyhodnocení
  • práce bude vypracována na počítači ve Wordu
  • přílohou k práci může být model, výtvarná práce či jiná dokumentace
  • je nutné dodržet formální náležitosti
  • práce musí být mezipředmětová
  • AP musí obsahovat vlastní úvahu, komentáře, hodnocení
  • žák musí využít minimálně dvou informačních zdrojů – internet, odborná literatura, odborné časopisy, ústní svědectví……
  • citace se přesně opíše kurzívou do uvozovek :

1) Text buďto uvedete větou a potom citace vypadá takto (v textu je uveden autor a v závorce za ním datum vydání knihy):

O zpřístupnění korunovačních klenot Pokorný (2013) uvádí „V Čechách vše "zkomplikoval" už Karel IV., který nařídil, že se klenoty mají ukazovat jen při významných příležitostech. A tradice je silná“.

2) Pokud citovaný text větou neuvádíme, vypadá citace takto (je uveden citovaný text a v závorce za ním Autor, datum vydání knihy):

„V Čechách vše "zkomplikoval" už Karel IV., který nařídil, že se klenoty mají ukazovat jen při významných příležitostech. A tradice je silná“ (Pokorný, 2013).

• striktně dodržet náležitosti u použité literatury a zdrojů
  • s dalšími dotazy se obrací žáci na vedoucího své práce

5. Obhajoba

• 29.5.2019
  • minimálně tříčlenná komise, jedním členem je vedoucí práce
  • žák představí a obhájí v průběhu 5-7 minut svoji práci, může využít audiovizuální a počítačové techniky, hotových výrobků, modelů a jiných
  • prezentaci není možné číst ( je vhodné mít pouze osnovu)
  • žák může mít výkresy či jiné předměty, dokládající a podporující jeho práci
  • členové komise mohou klást doplňující otázky
  • po obhajobě žák obdrží certifikát
  • AP  a její hodnocení může být součástí závěrečné klasifikace v předmětu, ke kterému se téma vztahovalo a v českém jazyce.
  1. Hodnocení práce a obhajoby, celkové hodnocení
  • nejvýše 15 bodů - obsahová úroveň  práce, věcná správnost, vlastní myšlenky a postřehy, správnost dodržení množství informačních zdrojů, originalita a nápaditost zpracování, grafická úprava, dodržení všech formálních náležitostí, přesnost citací, gramatická a stylistická úroveň
  • nejvýše 10 bodů – úroveň prezentace (věcnost, přehlednost, vystižení hlavní myšlenky AP), formální úroveň zpracování prezentace, účelné využití techniky při prezentaci, úroveň vystupování, přesnost, kultivovanost a správnost vyjadřování, schopnost zaujmout, nápaditost, úroveň argumentace a schopnost věcně, správně a rychle reagovat na dotazy, dodržení časového limitu prezentace
  • celkové hodnocení AP
  • vynikající
  • velmi dobrý
  • dobrý
  • postačující
  • nevyhovující

Při stahování přihlášky, titulní strany, prohlášení, poděkování, obsahu, použité literatury a zdrojů nezapomeňte odstranit v horní části  příloha č…… Zkontrolujte si nastavení okrajů, řádkování, velikost písma a typ písma.