Školní zahrada

V roce 2013 jsme realizovali projekt „Malé školní arboretum“, který byl podpořen z prostředků Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí prostřednictvím grantu z 9. výzvy Ministerstva životního prostředí.

Školní zahrada je poměrně rozsáhlá a téměř denně, pokud to počasí dovolí, je využívána žáky během výuky nebo dětmi v odpoledních hodinách v rámci školní družiny. Slouží k výuce tělesné výchovy, pracovních činností nebo v létě i jako venkovní učebna.

Bohužel zahrada nebyla v takovém stavu, aby poskytla výukový materiál nebo vhodné prostředí pro výuku prvouky, biologie a přírodovědy v takové míře, jak by bylo potřeba. Právě proto jsme se rozhodli požádat o grant a reagovat tak na 9. výzvu MŽP. Ministerstvo životního prostředí nám z prostředků Revolvingového fondu poskytlo dotaci ve výši 61 tisíc korun. Díky těmto prostředkům jsme mohli začít s částečnou rekonstrukcí zahrady. Práce na zahradě jsou závislé na vhodném počasí, proto realizace projektu probíhá na etapy.

Na začátku projektu byla vytvořena bylinková spirála, která je určena pro výsadbu běžných druhů aromatických bylin používaných v kuchyni jako koření nebo pro přípravu čajů. Spirála je z kamenů, které se stáčejí do výšky. Meziprostor je vysypán kvalitní zeminou.

Práce pokračovaly stavbou dvou zvýšených záhonů. Zvýšený záhon tvoří 4 stěny z prken, která jsou zpevněna kovovými sponami. Celá dřevěná konstrukce je zapuštěna do země. Ve spodní části jsou větve, staré listí, posekaná tráva a jiný organický materiál ze zahrady. Na to se navršila opět kvalitní zemina smíchaná s pískem. Zvýšené záhony mají mnoho výhod. Především, se lépe obhospodařují, rostliny mohou být vysázeny blíže k sobě, nešlapeme na zeminu, nezarůstají plevelem z okolí apod. Žáci mají k záhonu lepší přístup a mohou pracovat současně, aniž by si překáželi. Záhony budou sloužit pro výuku pracovních činností.

Dalším výrazným prvkem zahrady je komunitní kruh - dřevěné lavičky na kamenném podstavci umístěné na kruhové kamenné ploše. Lavičky jsou určeny pro relaxaci nebo pro výuku menší skupiny dětí.

Pro výuku i okrasu jsou vysázeny okrasné keře a část trvalek.

 

V roce 2017 se nám podařilo za finanční prostředky získané sběrem starého papíru pořídit dva dětské dřevěné domečky, které působí nejen jako dekorační prvky v zahradě, ale slouží hlavně jako herní prvky, které využívají hlavně děti školní družiny.

 

V závislosti na počasí a vhodné době výsadby průběžně vysazujeme ovocné stromky, další keře, určené k vytvoření živého plotu a trvalky. 

Zahradu stále dotváříme díky finančním prostředkům ze sběru papíru a drobných finančních dotací.

 

2013

         
 
2017
 
         
 
2021
DSC 1664  DSC 1675
 
 
DSC 1704  DJI 0036
 
DSC 1697  DJI 0038
 
Nahoru
Nastavení cookies
Pro co nejpohodlnější používání webu potřebujeme váš souhlas se zpracováním souborů cookies. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko Povolit vše.
Povolit vše
Zakázat vše
Analytics
Umožňují nám sledovat návštěvnost a způsob používání stránek. Díky tomu můžeme stránky optimalizovat tak, aby se vám s nimi lépe pracovalo.
Google Analytics
Povolit
Zakázat
Uložit nastavení